Poslovi - Oglas za posao

Domar (m/ž)

Vrsta edukacije SSS
Kategorije:
Iskustvo: Godinu
Mjesto: Sarajevo

Na osnovu člana 33. tačka 1. alineja h) Zakona o osnivanju Nezavisnog operatora sustava za prijenosni sustav u Bosni i Hercegovini („Službeni glasnik BiH“ br. 35/04), člana 8. i 10. Zakona o radu u institucijama Bosne i Hercegovine („Službeni glasnik BiH“ br. 26/04, 7/05, 48/05, 60/10,32/13 i 93/17), članova 4., 5., 6., 7. i 8. Pravilnika o radu Nezavisnog operatora sustava u Bosni i Hercegovini i Pravilnika o unutrašnjoj organizaciji Nezavisnog operatora sustava u Bosni i Hercegovini sa opisom radnih mjesta te na osnovu Odluke o popunjavanju radnih mjesta br:1185-1/19, Nezavisni operator sustava u Bosni i Hercegovini raspisuje

J A V N I  N A T J E Č A J

za  popunu  radnih  mjesta

01 Inženjer za poslovne informacijske sisteme – 1 izvršitelj (u organizacijskoj cjelini Služba informacijskih sustava i telekomunikacija)

02 Koordinator sigurnosti – 1 izvršitelj (u organizacijskoj cjelini Služba za korporativne poslove)

03 Domar – 1 izvršitelj (u organizacijskoj cjelini Služba za korporativne poslove)

01 Inženjer za poslovne informacijske sustave

Opis poslova i radnih zadataka:

  1. Vrši procjenu zahtjeva za IT i poslovne sisteme za opće operacije NOSBIH-a te daje preporuke.
  2. Odgovara za ispravno funkcioniranje i nadogradnju sustavnog mrežnog segmenta informacijskog sustava, licenciranje komercijalnih softvera: firewall, platforme windows i ostalih.
  3. Planira konfiguraciju mreže za prijenos podataka i vrši njenu optimizaciju te implementira konfiguracijske izmjene na mreži za prijenos podataka.
  4. Odgovara za rad i vrši nadzor i administraciju mreže (LAN i WAN) i svih njenih elemenata.
  5. Odgovara za rad i vrši nadzor serverske, storage, router/swich infrastrukture.
  6. Administrira mail server.
  7. Odgovara za kreiranje sigurnosnih kopija svih relevantnih baza podataka.
  8. Definira korporativnu mrežu, mehanizme i protokole komuniciranja u razmjeni podataka te koncept poslovne mreže NOSBIH-a.
  9. Osigurava pravilno održavanje poslovne mreže NOSBIH-a, interneta, web stranice i potrebnu podršku.
  10. Surađuje sa provajderima i isporučiocima u osiguranju kapaciteta i resursa poslovne mreže.
  11. Pruža podršku u procesu nabavke opreme i usluga.
  12. Osigurava efikasnu implementaciju i testiranje aplikacija te sistema IT i poslovne mreže.
  13. Osoblju NOSBIH-a pruža podršku oko potreba IT i poslovne mreže.
  14. Upravlja ugovorima sa vanjskim dobavljačima opreme i usluga.
  15. Učestvuje u procesu izrade tehničkih specifikacija, nabavke i razvoja sistema.
  16. Učestvuje u implementaciji i testiranju IT sistema i opreme.
  17. Razvija te obavlja administriranje, nadogradnju i ažuriranje web stranice NOSBiH-a.
  18. Odgovara za ispravno funkcioniranje, nadogradnju i administraciju baza podataka i vezanih aplikacija.
  19. Koordinira razvoj core aplikacije prema potrebama i u suradnji sa poslovnom stranom.
  20. Odgovara za osiguranje i održavanje testnih aplikativnih okolina.
  21. Učestvuje u testiranju IT i TK sistema.
  22. Upravlja procesima praćenja i otklanjanja grešaka (batch).
  23. Održava i kontrolira interakciju sa eksternim sistemima (razmjene podataka, učitavanje podataka,on line konekcije).
  24. Odgovaran je za licenciranja operativnih sistema Windows, ORACLE i dr.
  25. Osigurava i održava testne okoline baze podataka.
  26. Odgovoran je za periodično testiranje ispravnosti sigurnosnih kopija database.
  27. Odgovoran za kreiranje izvještaja prema potrebama i zahtjevima poslovne strane.
  28. Učestvuje u izmjenama infrastrukture baze podataka korporativnih servera, SCADA servera i drugih.
  29. Odgovaran je da o radu sektora redovno budu izviješteni direktor i ostali relevantni organi.
  30. Po uputama neposrednog rukovodioca obavlja i druge poslove.
  31. Učestvuje u obuci osoblja NOSBIH-a.
  32. Po nalogu rukovodioca Službe informacionih sistema i telekomunikacija obavlja i druge poslove neophodne za efikasno funkcioniranje NOSBIH-a.
  33. Obavezan je da pohađa sve stručne tečajeve neophodne za uspješnu realizaciju poslova vezanih za ovo radno mjesto.

02 Koordinator sigurnosti

  1. Koordinator sigurnosti unutar organizacije djeluje kao jedinstvena kontakt osoba za sva pitanja koja se odnose na informacijsku sigurnost te sigurnost objekata koje koristi NOSBiH i odgovoran je za primjenu Plana sigurnosti unutar organizacije.
  2. Održava kontakte sa posebnim interesnim grupama ili drugim forumima kao i profesionalnim udruženjima specijaliziranim za sigurnost te surađuje sa državnim sigurnosnim organima. Prati odluke koje donose posebne interesne grupe ENSTO-E (npr. interesna grupa za cyber sigurnost) o temama koje se odnose na informacijsku sigurnost i IT strategiju ENTSO-E.
  3. Održava kontakt s državnim tijelima BiH, institucijama EU te organizacijom ENSTO-E, koju obavještava o državnim zakonima i uredbama.
  4. Prati i procjenjuje sigurnost objekata i opreme koje koristi NOSBiH, kontrolira primjenu mjera osiguranja i zaštite objekata, imovine te zaposlenih u kompaniji.
  5. Izrađuje planove fizičkog i tehničkog osiguranja kompanije kao i interne procedure te osigurava njen rad u skladu sa planom i procedurama.
  6. Procjenjuje sigurnosnu situaciju u vanrednim okolnostima i koordinira aktivnosti na rješavanju nastale situacije.
  7. Odgovoran je za dodjeljivanje prava pristupa, promjenu prava pristupa ili ukidanje pristupa svim IT sredstvima.
  8. Vodi brigu o inventaru imovine u kojem su popisana sva IT sredstva koja se koriste za skladištenje, obradu i prijenos podataka, uključujući servere, radne stanice, uređaje za skladištenje, mrežne uređaje i dozvole za korisničku infrastrukturu.
  9. Nadzire upotrebu izvora koje koriste IT sredstva, prilagođava i pravi predviđanja budućih zahtjeva za kapacitete kako bi se postigao potreban nivo sigurnosti, odnosno uslaglašenost sa utvrđenim zahtjevima sigurnosti.
  10. Koordinira rad sa tehničkim te fizičkim unutrašnjim i vanjskim osiguranjem NOSBiH-a.
  11. Upotrebljava opremu za sprečavanja neovlaštenog ulaska u objekte i unošenja zabranjenih predmeta.
  12. Koordinira tehničke aspekte zaštite, funkcioniranje videonadzora, alarmnih i protupožarnih sustava i dr.
  13. Po nalogu Uprave i rukovodioca službe obavlja i druge poslove neophodne za efikasno funkcioniranje NOSBiH-a.

03 Domar

  1. Brine o zajedničkim prostorijama u upravnoj zgradi i sjedištu rezervnog centra NOSBIH-a.
  2. Vrši sitne radove vezane za održavanje i popravke, a po potrebi obavještava pretpostavljene o ozbiljnijim popravkama i radovima.
  3. Brine o kotlovnici, održavanju klima uređaja i drugih sistema.
  4. Po nalogu generalnog direktora ili članova Uprave obavlja i druge poslove neophodne za efikasno funkcioniranje NOSBIH-a.

Uslovi:

Opći uvjeti za pozicije 01, 02 i 03 utvrđeni Zakonom o radu u institucijama BiH:

  • da kandidat ima najmanje 18 godina života;
  • da je državljanin Bosne i Hercegovine,
  • da protiv njega nije pokrenut krivični postupak za krivično djelo za koje je predviđena
  • kazna zatvora tri i više godina ili da mu nije izrečena zatvorska kazna za krivično djelo
  • učinjeno s umišljajem u skladu s krivičnim zakonima u Bosni i Hercegovini;
  • da nije obuhvaćen odredbom člana IX. stav 1. Ustava Bosne i Hercegovine;
  • da je fizički i psihički sposoban za obavljanje poslova radnog mjesta na koje se prijavljuje kod poslodavca

Posebni uvjeti za poziciju 01 - Inženjer za poslovne informacione sisteme:

  • visoka stručna sprema- diplomirani inženjer elektrotehnike ili magistar diplomirani inženjer elektrotehnike
  • aktivno poznavanje engleskog jezika u govoru i pisanju
  • radno iskustvo od najmanje 1 godine

Posebni uslovi za poziciju 02 - Koordinator sigurnosti:

  • visoka stručna sprema- diplomirani inženjer elektrotehnike ili magistar diplomirani inženjer elektrotehnike ili ekvivalentnog IT zvanja
  • radno iskustvo od najmanje 2 godine
  • napredno korištenje računara, iskustvo u radu sa kompleksnim informacijskim sustavima, poželjno iskustvo u oblasti cyber sigurnosti

Posebni uslovi za poziciju 03 - Domar:

  • srednja stručna sprema
  • radno iskustvo od najmanje 1 godine od čega najmanje 6 mjeseci na istim ili sličnim poslovima
  • posjedovanje vozačke dozvole B kategorije

Potrebni dokumenti:

prijava kandidata sa kratkim rezimeom motiva za prijavu na konkurs (za pozicije 01, 02 i 03), biografija/CV (za pozicije 01, 02 i 03), ovjerena kopija svjedodžbe (za poziciju 03) ili fakultetske diplome (za pozicije 01 i 02), a za kandidate koji su visoko obrazovanje stekli po bolonjskom procesu, uz ovjerenu fakultetsku diplomu i ovjeren dodatak fakultetskoj diplomi, ovjerena kopija uvjerenja o državljanstvu ne starijeg od šest mjeseci (za pozicije 01, 02 i 03), izjava kandidata da se na njega ne odnosi član IX. stav 1. Ustava BiH (za pozicije 01, 02 i 03), dokazi o poznanju engleskog jezika (za pozicije 01 i 02), dokaz(i) o radnom iskustvu na istim ili sličnim poslovima (za pozicije 01, 02 i 03), kao i kopija vozačke dozvole B kategorije (za poziciju 03)

Kandidati koji su fakultet završili van Bosne i Hercegovine, odnosno koji su diplomu stekli u nekoj drugoj državi nakon 6.4.1992. godine, obavezni su dostaviti ovjerenu kopiju nostrificirane/priznate diplome, u skladu sa odredbama Zakona o važnosti javnih isprava u Bosni i Hercegovini („Službeni glasnik BiH, br. 23/04). Ukoliko je postupak nostrifikacije/priznavanja počeo ranije ili je u toku u trenutku prijavljivanja na oglas, kandidat je dužan uz prijavu dostaviti i dokaz o podnesenom zahtjevu za nostrifikaciju/priznavanje diplome nadležnom organu.

Napomene:

Radni odnos se zasniva na neodređeno vrijeme, uz probni rad u trajanju od 1 godine za pozicije 01 i 02, a 6 mjeseci za poziciju 03.

Ne može se primiti ni biti u radnom odnosu osoba koja u mjestu življenja obavlja samostalnu profesionalnu djelatnost, odnosno, koja ima zanatsku radnju ili vlastito preduzeće, kako je naznačeno u članu 11. Zakona o radu u institucijama BiH.

Napomena za kandidata koji će biti izabran:

Izabrani kandidat dužan je, neposredno pred zaključenje ugovora o radu, dostaviti uvjerenje o zdravstvenoj sposobnosti (ne starije od tri mjeseca), uvjerenje da se protiv kandidata ne vodi kazneni postupak i uvjerenje o nekažnjavanju.

Neispunjenje ove obaveze rezultirat će odbacivanjem izabranog kandidata.

S kandidatima koji uđu u uži izbor Komisija za izbor obavit će usmeni razgovor i/ili pismeno testiranje o čemu će odabrani kandidati pravovremeno biti obaviješteni.

Komisija će posebno voditi računa o poštovanju člana 8. stav 9. Zakona o radu u institucijama BiH.

Svi kandidati koji se prijave na konkurs pismenim putem će biti obaviješteni o rezultatima konkursa, odnosno, izboru kandidata.

Rok za podnošenje prijava:

Krajnji rok za prijavu na konkurs je 8 dana od dana objavljivanja u dnevnim novinama. Natječaj će biti objavljen i na internet stranici NOSBiH-a.

Nepravovremeno dostavljene i nepotpune prijave neće se uzimati u razmatranje.

Prijave se mogu dostaviti osobno ili preporučenom poštom na adresu: Nezavisni operator sustava u Bosni i Hercegovini, Ul. Hifzi Bjelevca 17, 71210 Ilidža sa naznakom:

''JAVNI NATJEČAJ za popunu radnog mjesta –01 inženjer za poslovne informacijske sustave –

1 izvršitelj - NE OTVARATI''

ili

''JAVNI NATJEČAJ za popunu radnog mjesta –02 koordinator sigurnosti – 1 izvršitelj - NE

OTVARATI''

ili

''JAVNI NATJEČAJ za popunu radnog mjesta – 03 domar– 1 izvršilac - NE OTVARATI''

Oglas je preuzet sa zvanične web stranice gore navedene institucije ili iz drugih izvora oglašavanja.

06.11.2019