Poslovi - Oglas za posao

Urbanističko- građevinski inspektor (m/ž)

Vrsta edukacije VSS
Kategorije:
Iskustvo: Sa iskustvom
Mjesto: Olovo

Na osnovu člana 24., a u vezi sa članom 74a. Zakona o državnoj službi u Federaciji BiH (“Službene novine Federacije BiH”, broj. 29/03, 23/04, 39/04, 54/04, 67/05, 8/06 i 4/12) i člana 1. Zakona o preuzimanju Zakona o državnoj službi u Federaciji Bosne i Hercegovine („Službene novine Zeničko-dobojskog kantona” broj 3/12), Agencija za državnu službu Federacije Bosne i Hercegovine, na zahtjev načelnika Općine Olovo, objavljuje

JAVNI KONKURS

za popunu radnog mjesta državnog službenika u Općini Olovo

5 / 720

- Urbanističko- građevinski inspektor - 1 (jedan) izvršilac

Opis poslova: prati propise BiH, FBiH, Kantona i Općine iz nadležnosti urbanističkograđevinske inspekcije i obavještava Općinskog načelnika mjerama koje treba poduzeti, obavlja inspekcijski nadzor po službenoj dužnosti i po nalogu izdatom od strane rukovodioca organa uprave, izrađuje svoj godišnji program rada, izrađuje i učestvuje u izradi odluka i drugih propisa i pojedinačnih akata iz nadležnosti urbanistčko-građevinske inspekcije, vrši inspekcijski nadzor nad provođenjem zakona o prostornom uređenju i građenju ZDK i propisa donesenih na osnovu ovog Zakona, obavlja kontrolu nad radom subjekata prostornog planiranja i uređenja, sudionika projektovanja i građenja, subjekata i sudionika korištenja, održavanja i uklanjanja građevina, kontrolu dokumentacije o kvalitetu materijala i proizvoda koji se ugrađuju u građevine, vrši poslove inspekcijskog nadzora u prvom stepenu u oblasti urbanizma i građenja, korištenja javnih površina, komunalnih djelatnosti iz nadležnosti općine i poduzima mjere utvrđene zakonskim i podzakonskim aktima iz tih oblasti, vodi upravni postupak po službenoj dužnosti i donosi rješenja i zaključke kojim naređuje provođenje zakonom utvrđenih mjera, sprovodi izvršenje rješenja i zaključaka o naređenim mjerama, izdaje prekršajne naloge i podnosi nadležnim organima zahtjeve za pokretanje prekršajnog i krivičnog postupka, izrađuje prijedloge odluka i drugih akata iz djelokruga Službe koje donosi Općinsko vijeće i Općinski načelnik, daje primjedbe, mišljenja, prijedloge i sugestije kod izrade akata kojim se reguliše oblast urbanizma i građenja, poduzima i odgovarajuće preventivne aktivnosti u cilju sprečavanja nastupanja štetnih posljedica zbog nedostatka i nepravilnosti u provedbi zakona i drugih propisa čije izvršenje nadzire, kao što su: upozorenje fizičkih i pravnih osoba na obavezu iz propisa, ukazivanje na štetne posljedice, predlaganje mjera za otklanjanje njihovih uzroka i slično, dužan je pismeno da zatražiti od nadležne službe općine da oglasi ništavnim rješenje o urbanističkoj suglasnosti, odnosno rješenje o odobrenju za gradnju, ako utvrdi da je to rješenje doneseno protivno odredbama zakona, dužan je da prima stranke i daje usmena pojašnjenja iz svoje nadležnosti i pismeno odgovara na predstavke stranaka koje se odnose na pitanja iz njegovog rada, obavlja inspekcijski nadzor nad izradom planskih dokumenata na nivou općine, ostvarivanjem i provođenjem planskih dokumenata na nivou općine, stručnom ocjenom na osnovu koje se donose urbanističkotehnički uslovi za građevine za koje je nadležna općinska služba; usaglašenosti lokacijske informacije odnosno urbanističke saglasnosti sa planskim dokumentima i stručnom ocjenom, za građevine za koje je nadležna općinska služba, primjenom urbanističkotehničkih građevinskih normativa i propisa; izgradnjom i korištenjem građevina i drugih zahvata u prostoru za koje odobrenje za građenje daje nadležna općinska služba, kvalitetom ugrađenih građevinskih materijala, poluproizvoda i proizvoda u građevinama i zahvatima u prostoru iz svoje nadležnosti; vrši nadzor nad primjenom odredaba Odluke o komunalnom redu Općine Olovo i Zakona o komunalnim djelatnostima ZDK i podzakonskih propisa koji se temelje na Zakonu, izrađuje analize, izvještaje, informacije i druge materijale iz oblasti urbanističko-građevinske inspekcije; izrađuje mjesečne, šestomjesečne i godišnje izvještaje o svom radu; odgovara za zakonito, blagovremeno, potpuno, efikasno i efektivno vršenje svih poslova; obavlja i druge poslove utvrđene zakonom kao i poslove po nalogu pretpostavljenog.

Uslovi: Pored opštih uslova predviđenih članom 25. Zakona o državnoj službi u Federaciji Bosne i Hercegovine, kandidati trebaju ispunjavati i slijedeće posebne uslove, utvrđene u Pravilniku o unutrašnjoj organizaciji i to:

- VSS – VII stepen, građevinski ili arhitektonski fakultet ili visoko obrazovanje prvog, drugog ili trećeg ciklusa Bolonjskog sistema studiranja,

- 5 godina radnog staža u struci nakon položenog stručnog ispita iz člana 99. Zakona o prostornom uređenju i građenju Zeničko-dobojskog kantona,

- poznavanje rada na računaru.

Prijavljivanje na konkurs:

1. Kandidati se prijavljuju na konkurs dostavljanjem uredno popunjenog prijavnog obrasca Agencije za državnu službu Federacije BiH (može se preuzeti u prostorijama Odjeljenja Agencije za Zeničko-dobojski i Srednjobosanski kanton, ili na web stranici Agencije www.adsfbih.gov.ba).

2. Kandidati koji nisu izuzeti od polaganja ispita općeg znanja dužni su uz prijavu na javni konkurs dostaviti dokaz o radnom stažu u struci nakon sticanja visoke stručne spreme (original ili ovjerenu kopiju), na propisanom Obrascu uvjerenja (može se preuzeti u prostorijama Odjeljenja Agencije za Zeničko-dobojski i Srednjobosanski kanton ili na web stranici Agencije www.adsfbih.gov.ba)

NAPOMENE ZA KANDIDATE:

O datumu, vremenu i mjestu polaganja ispita općeg znanja i stručnog ispita kandidati će biti obavješteni putem web stranice Agencije, www.adsfbih.gov.ba. Imena kandidata se ne objavljuju.

Ako kandidat ne pristupi polaganju ispita općeg znanja i/ili stručnog ispita smatrat će se da je odustao od dalje konkursne procedure.

Kandidati koji ne polože ispit općeg znanja ili pismeni dio stručnog ispita gube pravo na učešće u daljoj konkursnoj proceduri o čemu se, prilikom saopćavanja rezultata na ispitu općeg znanja pisano informišu, a nakon pismenog dijela stručnog ispita usmeno se informišu o postignutim rezultatima. Kandidati imaju pravo uvida u rezultate koje su postigli na ispitu.

Kandidati koji su uspješno položili stručni ispit (pismeni i intervju) a ne dostave Agenciji validne dokaze (original ili ovjerene kopije) o ispunjavanju posebnih uslova javnog konkursa, u roku od pet dana, od dana održavanja stručnog ispita odnosno usmenog obavještenja o rezultatima koje su postigli, neće biti uvršteni na Listu uspješnih kandidata. Agencija za državnu službu Federacije BiH, objavljuje rezultate stručnog ispita, na propisanom obrascu, na oglasnoj ploči Agencije.

Izabrani kandidat, koji u roku od sedam dana od dana prijema obavještenja o izboru, ne dostavi Agenciji za državnu službu Federacije BiH, validne dokaze (original ili ovjerene kopije) o ispunjavanju opštih uslova iz javnog konkursa, biće brisan sa Liste uspješnih kandidata.

Javni konkurs se provodi u skladu sa Uredbom o uslovima, načinu i programu za polaganje ispita općeg znanja i stručnog ispita za kandidate za državnu službu u Federaciji Bosne i Hercegovine – prečišćeni tekst (“Službene novine Federacije BiH”, br 10/18) Prijavu, sa traženim dokumentima, treba dostaviti u roku od 15 dana od objave javnog konkursa u „Službenim novinama Federacije BiH”, putem pošte, preporučeno na adresu:

Agencija za državnu službu Federacije BiH

Odjeljenje Agencije za Zeničko-dobojski i Srednjobosanski kanton

Ul. Kučukovići br. 2

72000 Zenica

sa naznakom:

“Javni konkurs za popunu radnog mjesta državnog službenika u Općini Olovo”

Nepotpune, neblagovremene i neuredne prijave odnosno prijave kandidata koji uz prijavni obrazac, ne dostavi traženu dokumentaciju kojom dokazuju ispunjavanje uslova iz tačke 2. ovog konkursa neće biti razmatrane.

Oglas je preuzet sa zvanične web stranice gore navedene institucije ili iz drugih izvora oglašavanja.

17.11.2018