Poslovi - Oglas za posao

Stručni savjetnik (m/ž)

Vrsta edukacije VSS
Kategorije:
Iskustvo: Tri godine
Mjesto: Sarajevo
Broj pozicija 2

Na osnovu člana 24. stav (3) Zakona o državnoj službi u Federaciji Bosne i Hercegovine (»Službene novine Federacije BiH», br. 29/03, 23/04, 39/04, 54/04, 67/05, 8/06 i 4/12) i člana 5. Pravilnika o pravilima i postupku provođenja javnog konkursa i postavljenja državnih službenika u organima državne službe Federacije Bosne i Hercegovine („Službene novine Federacije BiH“, broj 13/19), a na zahtjev Federalnog ministarstva rada i socijalne politike, Agencija za državnu službu Federacije BiH, objavljuje

JAVNI KONKURS

za popunu radnih mjesta državnih službenika

u Federalnom ministarstvu rada i socijalne politike

6-1264

SEKTOR ZA PRAVNE I KADROVSKE, EKONOMSKO-FINANSIJSKE I OPĆE POSLOVE

Odsjek za pravne i kadrovske poslove

01. Stručni savjetnik za pravne i kadrovske poslove – 1(jedan) izvršilac

SEKTOR ZA SOCIJALNU ZAŠTITU I ZAŠTITU PORODICE I DJECE

Odsjek za zaštitu porodice i djece

02. Stručni savjetnik za pravne poslove u oblasti zaštite porodice i djece – 1(jedan) izvršilac

01.Opis poslova: izrađuje nacrte i prijedloge unutrašnjih akata Ministarstva; objedinjuje prijedloge godišnjih planova i izvještaja o radu Ministarstva; priprema podatke, odgovore i izjašnjenja na podneske (odgovore na tužbe, žalbe i druge akte) kod zastupanja Ministarstva u sudskim postupcima; priprema nacrte ugovora, prati realizaciju zakjlučenih ugovora i vodi registar važećih, odnosno ugovora koji su na snazi; priprema nacrte prijedloga odluka iz domena poslova Odsjeka i Sektora; priprema nacrte svih vrsta rješenja i drugih pojedinačnih akata, koji se odnose na prava, dužnosti i odgovornosti državnih službenika i namještenika iz radnog odnosa u Ministarstvu, kao i druga rješenja koja donosi ministar; obrađuje sva pitanja koja se odnose na imenovanja organa institucija koje su u nadležnosti Ministarstva, objavljivanje javnog konkursa i internog i javnog oglasa u vezi popune upražnjenih radnih mjesta državnih službenika i namještenika u Ministarstvu; priprema podneske i akte i sarađuje sa Agencijom za državnu službu Federacije Bosne i Hercegovine i Odborom držane službe za žalbe; priprema rješenja po zahtjevima državnih službenika i namještenika, koja se odnose na ostvarivanje prava i obaveza iz radnog odnosa, provodi aktivnosti oko prIpreme plana korištenja godišnjih odmora; obavlja i druge poslove koje mu odredi šef Odsjeka:

Pripadajuća osnovna neto plaća: 1.424,21 KM

02.Opis poslova: izrađije prednacrte i nacrte zakona, drugih propisa i općih akata i vrši nomotehničku obradu tih propisa, kao i pripremanje izmjena i dopuna propisa iz oblasti zaštite porodice i djece; priprema prečišćene tekstove zakona i drugih propisa, kao i ispravke tih propisa; daje stručna mišljenja o prednacrtima i nacrtima zakona, drugih propisa i općih akata i prijedlozima međunarodnih sporazuma i ugovora; vrši stručnu obradu sistematskih i drugih pitanja koja služe za izradnu zakona, drugih propisa i općih akata; vodi upravni postupak i rješava u upravnim stvarima u drugom stepenu u oblasti porodičnih odnosa (usvajanje, starateljstvo, odnosi roditelja i djece i drugo); priprema stručna pravna mišljenja i objašnjenja za primjenu zakona, drugih propisa i općih akata povodom upita građana, pravnih lica i drugih subjekata ili po službenoj dužnosti; izrađuje odgovarajuće materijale kojima se vrši informisanje nadležnih tijela o stanju i problemima u oblasti zaštite porodice i djece i predlaže mjere radi utvrđivanja politike i uređivanja određenih pitanja kojima se osigurava potuno provođenje utvrđene politike, izvršavanje zakona, drugih propisa i općih akata; sudjeluje u izradi strateških i drugih dokumenata iz oblasti zaštite porodice i djece, obavlja i druge poslove koje mu odredi šef Odsjeka;

Kandidati moraju ispunjavati opće uvjete iz člana 25. Zakona o državnoj službi u Federacije Bosne i Hercegovine:

- da je državljanin Bosne i Hercegovine;

- da je stariji od 18 godina;

- da ima univerzitetsku diplomu ili druge obrazovne ili akademske kvalifikacije najmanje VII stručne spreme odnosno visoko obrazovanje prvog, drugog ili trećeg ciklusa Bolonjskog sistema studiranja, što se utvrđuje propisom kojim se uređuju poslovi osnovne djelatnosti i pomoćno tehnički poslovi i uvjet za njihovo obavljanje u organima državne službe u Federaciji Bosne i Hercegovine;

- da je zdravstveno sposoban/a za vršenje određenih poslova predviđenih za to radno mjesto;

- da u posljednje tri godine od dana objavljivanja upražnjenog radnog mjesta lice nije otpušteno iz državne službe kao rezultat disciplinske mjere na bilo kojem nivou vlasti u Bosni i Hercegovini;

- da nije obuhvaćeno odredbom člana IX.1. Ustava Bosne i Hercegovine.

Pored općih uvjeta navedenih u javnom konkursu kandidati moraju ispunjavati i sljedeće posebne uvjete i to za:

Poziciju 01.

- VSS - VII stepen stručne spreme, odnosno visoko obrazovanje prvog ciklusa (koji se vrednuje sa 240 ECTS bodova), ili drugog ili trećeg ciklusa Bolonjskog sistema studiranja, diploma visokog obrazovanja – pravne ili upravne struke

- 3 (tri) godine radnog staža

- poznavanje rada na računaru.

Poziciju 02.

Prijavljivanje-potrebni dokumenti:

1. Kandidati se prijavljuju na javni konkurs dostavljanjem uredno popunjenog prijavnog obrasca Agencije za državnu službu Federacije BiH (može se preuzeti u prostorijama Odjeljenja Agencije za Kanton Sarajevo i Bosansko-podrinjski Kanton Goražde ili na web stranici Agencije www.adsfbih.gov.ba).

2. Kandidati koji nisu izuzeti od polaganja ispita općeg znanja dužni su uz prijavu na javni konkurs dostaviti dokaz o radnom stažu u struci nakon sticanja visoke stručne spreme, u skladu sa uslovima iz konkursa (original ili ovjerenu kopiju), na propisanom Obrascu uvjerenja (može se preuzeti u prostorijama Odjeljenja Agencije za Kanton Sarajevo i Bosansko-podrinjski Kanton Goražde ili na web stranici Agencije www.adsfbih.gov.ba)

NAPOMENE ZA KANDIDATE:

O datumu, vremenu i mjestu polaganja ispita općeg znanja i stručnog ispita kandidati će biti obavješteni putem web stranice Agencije, www.adsfbih.gov.ba. Imena kandidata se ne objavljuju.

Ako kandidat ne pristupi polaganju ispita općeg znanja i/ili stručnog ispita smatrat će se da je odustao od dalje konkursne procedure.

Kandidate, koji polože stručni ispit (pismeni i intervju), Agencija će pisano obavjestiti o vremenu i načinu dostavljanja dokaza o ispunjavanju uvjeta javnog konkursa. Istovremeno sa dostavom dokaza o ispunjavanju uvjeta javnog konkursa, kandidat, koji polaže pravo na prioritetno zapošljavanje po osnovu posebnog zakona, dužan je dostaviti i odgovarajuće dokaze o svom statusu u skladu sa propisom na koji se poziva.

Kandidati u javnom konkursu moraju ispunjavati uvjete javnog konkursa sa danom njegove objave, u „Službenim novinama Federacije BiH” neovisno od toga kada su dokazi zatraženi ili dostavljeni.

Kandidat koji u bilo čemu ne postupi po navodima javnog konkursa biće isključen iz konkursne procedure bez mogućnosti ponavljanja propuštene radnje.

Prijava, sa potrebnim dokumentima, dostavlja se u roku od 15 dana, od objave javnog konkursa u „Službenim novinama Federacije BiH”, putem pošte, preporučeno na adresu:

Agencija za državnu službu Federacije BiH:

Odjeljenje Agencije za Kanton Sarajevo i Bosansko-podrinjski Kanton Goražde

Ul.Kulovića br.7., 71000 Sarajevo

sa naznakom:

“Javni konkurs za popunu radnih mjesta državnih službenika u Federalnom ministarstvu rada i socijalne politike“

Oglas je preuzet sa zvanične web stranice gore navedene institucije ili iz drugih izvora oglašavanja.

08.01.2020